10 SOBNIH BILJAKA KOJE NE MOŽETE “UBITI”: Ako vam uzgoj ne polazi za rukom, probajte s jednom od njih, nećete zažaliti! - Ponosna žena

10 SOBNIH BILJAKA KOJE NE MOŽETE “UBITI”: Ako vam uzgoj ne polazi za rukom, probajte s jednom od njih, nećete zažaliti!




Mnogima od nas, koji nismo vični uzgoju sobnog bilja, kućno cvijeće ‘misterizno’ umire. Kupimo neku lijepu biljku ili je dobijemo na poklon, a ona nam poživi svega nekoliko mjeseci.

Ako ste već izgubili nadu da će biljka koju donesete u stan ikad dočekati prvi rođendan, nemojte se još predati. Naime, postoji sobno bilje koje ne zahtijeva puno znanja i pažnje, i koje može uspješno opstati u različitim uvjetima.

Iz nekoliko različitih izvora “pobrali” smo 10 biljaka za koje stručnjaci tvrde da su najjedostavnije za održavanje i, kao takve, prikladne i za apsolutne početnike.

Dracena marginata

Ovo je jedna je od najpoznatijih i najdekorativnijih sobnih biljaka, a već je to znak da se lako uzgaja i održava. Ovoj sobnoj biljci ne odgovara direktna sunčeva svjetlost ni previše vode oko korijena jer može uzrokovati truljenje. Najviše može narasti do 2,5 metara, a ako vam listovi počnu žutjeti i sušiti se, znači da imate presuh zrak u prostoriji. Ako je zemlja u posudi vlažna, a listovi svejedno žute, to je znak preobilnog zalijevanja.

Sansevieria
Ova biljka poznata je i pod nazivima sablja ili svekrvin jezik. Ima duguljaste i mesnate uspravne listove. Inače je korisna jer iz zraka pročišćava benzen, formaldehid i trikloroetilen. Dobro podnosi i sunce i sjenu, a ne voli puno vlage pa pripazite na zalijevanje. Stručnjakinja za uzgoj biljaka Debra Prinzing za apartmenttherapy.com ističe da je Sansevieria poput umjetničke skulpture zahvaljujući svom obliku te odlično nadopunjuje moderno uređene domove.


Fikus

Ovo je gotovo svima poznata biljka i vrlo je zahvalna za održavanje. Postoji više vrsta, a voli puno svjetlosti. Zemlja uvijek treba biti umjereno vlažna stoga je važno da složite dobar odvod viška vode i ne treba pustiti da se zemlja do kraja isuši. Nije ju poželjno držati u spavaćim sobama jer troše puno kisika. Kada je tek kupite, moguće je da izgubi dosta listova zbog šoka od preseljenja pa se nemojte brinuti.

Filadendron

Poput fikusa, ova je biljka bila veliki hit u sedamdesetima, a budući da je jedna od najotpornijih sobnih biljaka, opet je u modi. Može dugo preživjeti i neće joj škoditi promjena mjesta boravka. Ako naraste u visinu, može se penjati uz prozor ili joj postavite letvice uz koje će rasti da se listovi ne savijaju. Preko zimskih mjeseci treba je manje zalijevati, ali pazite da se zemlja ne isuši. Ako imate mačku ili psa u kući, budite oprezni budući da za njih ove četiri biljke mogu biti toksične.

Bambus

Bambus (poznatiji kao i sretni bambus) najlakša je biljka za uzdržavanje. Mora biti u vodi i nikako ne smije biti na izravnom sunčevom svjetlu. Postoji mit da ta biljka privlači sreću. U Kini je simbol dugovječnosti, u Indiji prijateljstva, a ljudi koji prakticiraju Feng Shui vjeruju da je bolje imati što više stabljika bambusa jer uz sreću, pridonosi dobrom zdravlju.

Sobna jela

Sobna jela je još jedan odličan apsorber toksina. Može biti atraktivna kao malo božićno drvce. Voli malo izravne svjetlosti, a dovoljno ju je zalijevati jednom do dvaputa sedmično.

Drvo života

Drvo života je idealna biljka za najtamnije područje vašeg doma, a dovoljno ju je zaliti samo jednom sedmično. Raste tako da na vrhu biljke rastu novi listovi, a stari listovi na dnu postupno odumiru. Stablo postepeno ostane ogoljelo te izgleda kao palma. Raste sporo i jako je dugovječna, a na Tenerifama postoji primjerak star 1000 godina.

Drvo novca

Sve što japansko drvo treba je malo vode svakih tjedan dana. Ako vam zemlja izgleda suho, samo dodajte malo vode i on će je svu upiti u svoje lišće, tako da sam sebe može hidratizirati. Biljka nije ovisna o svjetlu, može biti izravno na njemu ili neizravno.

Đavolji bršljan

Đavolji bršljan je još jedna biljka koja može biti i u mračnom dijelu stanu. Kod nje je važno samo da ima dovoljno vlage. Biljku je dovoljno zalijevati jednom sedmično, jer ćete dodatnim zalijevanjem povisiti “prag” potrebe za vlažnošću te će tražiti još više vode. Nije dobro da bude u kuhinji, jer toplina iz peći može uzrokovati sušenje. Njena dodatna prednost je da čisti toksine iz zraka.

Sukulenti i kaktusi

Ne treba im posebna briga jer vrlo sporo rastu, ali im je potrebno puno svjetla i vrlo malo vode. Sukulenti su pustinjske biljke s mesnatim, sočnim i odebljalim listovima, koji služe za skladištenje vode. Agava i aloe vera su neki od poznatijih sukulenata. Osim već spomenutih sukulenata zadebljalih listova, susrećemo i sukulente zadebljalih stabljika, poput svima poznatih kaktusa koji imaju bodlje i vrlo zanimljivu strukturu lista. Ako kaktuse malo ili uopće ne zalijevamo preko zime, oni u tom slučaju uglavnom žive u stadiju mirovanja, međutim ako se takve biljke nalaze u grijanim prostorijama, potrebno im je osigurati vlagu jer u suprotnom dolazi do smežuravanja stabljika. Ipak, treba imati na umu da je kaktuse uvijek bolje zaliti manje nego više te ih je dobro prihraniti, posebno u vrijeme cvjetanja.

Izvor: doznajemo.com
Share on Google Plus

About Anonimno

0 komentari:

Objavi komentar