Od početka godine odabrana grupa od 2.000 nezaposlenih u Finskoj će primati 560 eura i sa tom plaćom nisu povezani nikakvi uvjete – ne moraju da rade, a ne moraju da traže posao ako to ne žele.
Time je Finska prva zemlja na svijetu koja se zaista upušta u eksperiment o kojem se u mnogim zemljama samo razmišljalo. Cilj je da se u prvoj fazi vidi kako bezuvjetna plaća djeluje na ponašanje građana.
Novac će dijeliti finska služba za socijalnu pomoć tamo poznata kao Kela, prenosi DW.
Treba dodati da taj iznos za život u Finskoj nipošto ne znači da neko može lagodno da živi: prosječna plaća je negdje oko 3.400 eura, a to onda znači i da su troškovi života zastrašujuće visoki.
Ali, to nije ni smisao takvog temeljnog prihoda, objašnjava Maryuka Turunen koja je na čelu pravnog odjeljenja Kele:
– Mislimo da bi ovo mogao da bude odličan podsticaj da ljudi prihvate barem male i poslove na određeno vrijeme.
U ovom konceptu je to drugačije: na bazični bezuvjetni prihod se ne plaća porez, čak i ako nađu posao i zarade nešto povrh toga.
Učesnici eksperimenta će biti izabrani lutrijom među osobama između 25 i 58 godina starosti koje su u Finskoj još u novembru 2016. primali pomoć za nezaposlene.
Izabrane osobe će tek danas biti obavještene i neće moći da odbiju učešće u eksperimentu.
Švicarska je ove godine provela referendum u kojem se predlagao bezuvjetni mjesečni prihod od 2.500 švicarskih franaka (oko 2.300 eura).
Poslovično vrijedni Švajcarci su taj prijedlog ubjedljivom većinom – odbili.
0 komentari:
Objavi komentar